Slyšíte to cvrlikání? To vrabci hlásí, že už začíná jaro!

Že jste jejich cvrlikání ještě letos neslyšeli? A že je ho každý rok méně a méně? Máte pravdu. Ubývá jak vrabců polních, tak vrabců domácích. Je totiž stále méně sadů a zahrad, pole postrádají remízky a zmizely staré polní cesty se stromy, vysokou trávou a křovinami. Ani ve městech vrabci nenachází klidná místa k hnízdění a schází jim semena planých rostlin, protože se trávníky v parcích udržují stále posekané. A tak tihle malí nenápadní ptáčci, kterých bylo dříve všude spousta, mizí z naší krajiny.

Proto společnost Nature Forever Society vyhlásila v roce 2010 20. březen jako Světový den vrabců, který má každoročně lidem připomenout, že je třeba chránit i ty nejnepatrnější tvorečky a že každý druh živočichů a rostlin, i ten zdánlivě obyčejný, má v přírodě svůj nezastupitelný význam. Prostě i malí nenápadní vrabci hrají ve městech i volné přírodě svou důležitou roli.

Jakou?

  1. Tou první je, že vrabci jsou citliví na změny prostředí, a tak mohou poukázat na jeho znečištění.
  2. Přispívají k regulaci hmyzu, včetně toho, který nás obtěžuje a který poškozuje zemědělské plodiny. Pomáhají tak udržovat rovnováhu v populacích hmyzu a snižují potřebu používání pesticidů.
  3. Vrabci pomáhají roznášet semena, a tím obnovují rostlinná společenstva.
  4. Jsou součástí potravního řetězce.
  5. Ve městech konzumují zbytky, a tak pomáhají snižovat množství odpadu.

Vrabci jsou tedy důležitou součástí ekosystému a jejich ochrana je nezbytná pro udržení zdravého a vyváženého prostředí.

Kromě toho jsou svým způsobem krásní a velice milí. Nikdy nezapomenu na ptačí maminku, která si postavila u nás na zahradě v keři hnízdo. Chodili jsme ji i ptáčata tajně pozorovat.

Rozeznáte ptačí kluky od děvčat? Kluci mají na hrudi z peříček náprsenku z černých peříček. A jak se liší vrabec polní od vrabce domácího? Ten domácí má šedé temeno hlavy a vrabec polní má hlavičku kaštanově šedou.

Můžete se na ně podívat tady v těchto videích a potěšit se i jejich cvrlikáním. Stačí kliknout na odkaz.

Vrabec domácí – vide

Vrabec polní – video

Co můžeme pro vrabce a ostatní naše ptáčky zpěváčky udělat?

  • Označme velké skleněné plochy tak, aby do nich ptáci v letu nenarážely.
  • Nechejme na zahradách místa, kde mohou bezpečně hnízdit a také části zahrad a parků nechme „divoké“. Ptáci mají v oblibě tzv. přírodní zahrady.
  • Máte kompost? Skvěle. I to se vrabcům líbí.
  • Jestli chcete připravit vrabcům domov na vaší zahradě, připravte jim budky o rozměrech  cca 12 x 12 cm a na výšku zhruba 20 cm, s oválným vletovým otvorem velkým mezi 32–34 mm. Vrabci hnízdí třikrát do roka od dubna do srpna. Jsou to společenští ptáci, a tak jim jistě přijde vhod široká budka zkonstruovaná tak, že může těsně vedle sebe hnízdit více rodin. To pak bude štěbetání!
  • Budky je dobré umístit pod okap nebo na strom, alespoň 2 – 3 metry vysoko, aby se k nim nedostala kočka. Pokud chcete zabránit strakapoudům, aby budky obsadili, stačí oplechovat jejich vletový otvor.
  • Máte doma pejska nebo kočičku? Vyčesáváte jim srst? Tak ji nevyhazujte. Smotky srsti můžete nechat zastrčené třeba za kůrou stromu nebo na nějakém jiném místě? Proč? Tenhle materiál je totiž na jaře mezi ptáky velice žádaný – vystýlají si hnízda a z vašeho dárku budou jistě nadšení. Jen jim, prosím, nenechávejte lidské vlasy, mohli by se do nich zamotat, a to by bylo jistě nepříjemné.
  • Vrabci budou také vděční za pítka a vysazené slunečnice, které mají pro ně výživná semena.
  • Pokud nemáte možnost připravit vrabcům bydlení, tak si o nich alespoň s dětmi povídejte, pozorujte je a nakreslete. Vrabci jsou zpěvní ptáci, a tak můžete společně také zpívat nebo s menšími dětmi napodobovat jejich pohyby.
  • Děti také mohou na svých vycházkách do lesa nebo do parku vyrobit z přírodního materiálu vrabčí hnízdo, které umístíte na bezpečné místo a pak můžete společně pozorovat, jestli se v něm vrabci usídlí.

Pokud jste věřící křesťané, hledejte s dětmi v Bibli pasáže o vrabcích, které ukazují na to, jak se Pán Bůh o tato malá a nepatrná stvoření stará, jak jsou pro Boha cenná a jak se vrabečci na Boží péči spoléhají.

Vrabci jsou v naší kultuře vnímáni jako symboly něčeho obyčejného, jako symboly skromnosti a přizpůsobivosti. A tak nám může jejich přítomnost připomínat, že i v každodenních maličkostech se skrývá krása, která přináší radost.