Když se řekne brambory, taky cítíte ve vašich vzpomínkách vůni brambor pečených v popelu? Jestli ano, dopřejte to i dětem a při čekání na to, až se brambory upečou, si můžete, kromě pouštění draků, také o bramborách povídat.

Malá hlíza původem z Jižní Ameriky, která ovlivnila nejenom Ameriku severní, Irsko, celou Evropu, ale v podstatě celý svět.

V Peru pěstovali a jedli brambory po celá tisíciletí před tím, než se dostaly k nám. Brambory jsou původně z oblasti And a z území v okolí jezera Titicaca, ale protože mohou růst téměř všude, po dobytí Peru a Chile kolem roku 1560 se rozšířily i dále. Nejdříve přišly do Španělska jako okrasná rostlina, v roce 1618 se objevují jako pochoutka na dvoře francouzského krále. Pak se začaly postupně šířit do celého světa a zdá se, že byly cennější než všechno zlato a stříbro Inků. Český botanik Jan Svatopluk Pressl je ve svém Rostlinopise označil za největší užitek, jaký lidstvo z objevení Ameriky mělo.

Bramborové hlízy mají totiž vysoký obsah živin a kalorií, proto se staly výnosnou plodinou. Lidé mohli na menší ploše vypěstovat více jídla a před rokem 1700 byly hlavní plodinou v Irsku. Staly se tam nejdůležitější výživou pro lidi i pro dobytek, bylo na nich postaveno celé zemědělství a Irsko díky nim rostlo a bohatlo.

Bramborové hlízy ale začala napadat plíseň a nepodařilo se ji zlikvidovat žádnými postřiky, a tak v roce 1845 a v následujících letech postihla Irsko velká neúroda. Zemřel hlady asi milion Irů a další milion emigroval a to i přesto, že se v zemi v té době urodila kukuřice. Ta ale musela být, žel, vyvezena do Británie. To je jedna ze smutných událostí historie brambor. Ale naopak Evropu i naši zemi brambory před hladomory a kurdějemi zachránily.

Na zeměkouli se pěstuje mnoho různých hlíz podobných bramborám a také se tak nazývají. Ale těm nám dobře známým bramborám se říká Irish potatoes – irské brambory, a vy už víte proč.

Brambory se od svého objevení v Peru staly základní plodinou v mnoha dalších zemích. Pomohly tam mírnit hlad a tím, že jsou výživné, zvýšily i počty obyvatel a pomohly vybudovat velká města. V některých částech světa se populace díky bramborům zdvojnásobila nebo dokonce ztrojnásobila. Protože často díky úrodám brambor lidé více vypěstovali, než spotřebovali, mohli si dovolit je vyvážet a to podporovalo obchod a růst bohatství.

Brambory najdete na jídelníčku snad všude na světě. Od amerických chipsů, anglických hranolků nebo jacket potatoe až po naši bramborovou polévku a bramborové placky.

V různých národech se stala bramborová jídla, upravená podle místních chutí, národními jídly.

V Indii to jsou brambory s květákem ochucené různým voňavým kořením, kurkumou a zázvorem. Jídlo má krásně zlatou barvu a říká se mu Aloo Gobi.

V Peru, pravlasti brambor, podávají Causa Rellena. Je to svěží bramborový pokrm, který se jí zastudena jako náš bramborový salát. Jsou to mačkané brambory smíchané s citrónem, chilli a olejem a mezi vrstvami brambor bývá avokádo, tuňák, kuře a tak podobně. To vypadá chutně, že?

Na Kanárských ostrovech mají rádi Papas Arrugadas, brambory vařené v hodně slané vodě s červenou nebo zelenou ostrou omáčkou.

Když byste zavítali do Nepálu, můžete si tam pochutnat na exotickém jídle z brambor a bambusových výhonků.

Ale stejně – není nad naše bramborové knedlíky se švestkami a mákem, nad bramborový salát na vánočně prostřeném stole nebo obyčejnou bramborovou kaši.

Když to všechno shrneme, tak brambory výrazně přispěly ke změnám v ekonomice, zemědělství, společnosti i kultuře po celém světě. Jejich dopad na historii lidstva je tak významný, že jsou považovány za jednu z plodin, které změnily svět. A všimli jste si, že je tahle rostlina i krásná na pohled?

Pokud byste rádi nějaké nápady na tvoření s dětmi, podívejte s kliknutím tady: Nápady na listopad.

A ještě nakonec jedno důležité upozornění: Až pojedete do Anglie a budete si chtít koupit sáček obyčejných chipsů, dejte si pozor, jak si o ně řeknete. Chipsy se anglicky řeknou krisps (napsáno crisps) a slovo chips užívají v angličané pro hranolky.