Ahoj kluci a děvčata.
Mám pro vás námět na předjarní výpravu. Vydejte se do listnatého nebo smíšeného lesa poznávat stromy.
Jak poznat listnaté stromy a keře, když jsou teď ještě bez listů? Máte nějaký nápad?
Podle jejich pupenů? Ano skvěle. Pupeny jsou výborným poznávacím znakem. Vezměte si s sebou ven i lupu, abyste mohli pozorovat šupiny nebo chloupky na pupenech nebo jizvy po loňských listech. V určování pupenů vám mohou pomoci atlas nebo aplikace na mobilu. A jsou některé pupeny, které bezpečně poznáte třeba i se zavřenýma očima.
Jírovec maďal (kaštan koňský) má pupeny velké a tmavě hnědé. Když si na ně sáhnete, zjistíte, že jsou lepkavé, Jsou pokryté výměšky, které chrání jemné vyvíjející se listy proti škůdcům a chorobám. Pupen na konci větvičky, tak zvaný vrcholový pupen, je největší. Vyrostou z něj nejenom velké dlanitě složené listy, ale také nádherné bílé květy, ze kterých se postupně vyvinou kaštany. Najdete na větvičce jizvy po loňských listech?
Dalšími pupeny, které poznáte i poslepu, jsou pupeny magnólie. Jsou teď v předjaří stále větší a větší, až se z nich vyvinou nádherné, jakoby voskové, bílé nebo růžové květy. Zkuste si na ně opatrně sáhnout, pohladit je. Jsou pokryté jemnými chloupky, které je chrání vyvíjející se květy před chladem a dalším nepříznivým počasím, stejně jako nás chrání před zimou svetry, šály, čepice a rukavice.
Úplně jiné pupeny má buk lesní a také byste je klidně poznali i se zavřenýma očima. Jsou dlouhé, štíhlé, špičaté a ostré a zároveň hladké. Zkuste je v parku nebo v lese objevit a na jejich pupeny si sáhněte. Mladé buky poznáte podle hladké, jakoby stříbrné kůry.
V listnatém nebo smíšeném lese také určitě narazíte na pupeny, které jsou úplně černé. Krásně černočerně sametové. Jsou to pupeny jasanu. Jasně. Je to jasan. Poznáte ho podle pupenů lehce.
Když si z každého druhu stromu za pomoci dospělého uříznete dvě větvičky, z jedné si můžete udělat sbírku pupenů, a druhou dát do vody a pozorovat, jak se vyvíjí. Uvidíte, že je to docela dobrodružné, dívat se, třeba i přes lupu, jak se pupeny pomalu rozvíjejí a vyrůstají z nich první lístky. Jsou zajímavě poskládané. A možná vám některé větvičky i vykvetou. Při řezání větviček buďte nejenom opatrní, ale také ohleduplní, abyste strom nebo keř nepoškodili.
Nakreslíte si své větvičky s pupeny nebo si je vyfotografujete? Obrázky potom můžete později použít k vytvoření pexesa a přiřazovat k sobě pupeny a listy nebo květy stejného stromu nebo keře.
A taky nám napište, které druhy listnatých stromů nebo keřů jste našli a poznali.
Leave A Comment