Plodinou, která měnila a změnila svět, je tady na našem blogu v listopadu Solanum tuberosum neboli lilek brambor.
Přečíst si o ní můžete po kliknutí tady.
Jaké aktivity můžete s dětmi na téma brambory podniknout?
Ukažte dětem „očka“, odkud bramborovým hlízám vyrostou nové kořeny a vyzkoušejte si s nimi vypěstovat vlastní brambůrky – dejte brambory klíčit na teplé tmavé místo a ani nepotřebujete k tomu hlínu, aby na nových kořenech vyrostly malé hlízy nových brambor.
V povídání z loňského listopadu najdete kromě slov písníčky o bramborách i návod na to, jak vytvořit a použít bramborová tiskátka:
https://www.ekocentrumrychleby.cz/aktivity_v_listopadu/
Pokud máte svoje brambory, najdete možná mezi nimi i roztodivné tvary, se kterými si děti mohou hrát nebo z nich vytvořit postavičky nebo zvířátka.
Kromě různého vaření a pečení z brambor si můžete s dětmi vyzkoušet také výrobu bramborového škrobu. Není to nic složitého. Potřebujete k tomu moučné brambory, vhodné třeba na bramborovou kaši, které mají vyšší obsah škrobu než ty, ze kterých se dělá salát. Je to varný typ C.
Jak bramborový škrob připravit?
Brambory nastrouhejte s dětmi najemno nebo rozmixujte v mixeru, dejte je do mísy s vodou a pořádně properte, aby se škrob do vody uvolnil.
Přeceďte brambory do jiné mísy a ještě vymačkejte. Můžete i vícekrát zopakovat, dokud se všechen škrob neuvolní.
Vyprané brambory můžete přihodit do polévky, zatímco vodu se škrobem nechejte odstát. Až se škrob na dně usadí, tak ji opatrně slijte.
Škrob z mísy vyškrabejte, rozložte ho na čistou utěrku a nechejte ho vyschnout.
Pak jej můžete použít k dalšímu vaření (zahuštění polévek, omáček, ovocných omáček) nebo škrob použijte pro vaše projekty.
Vyrobte si s dětmi ze škrobu třeba lepidlo. Vaří se zhruba v poměru 1 lžíce škrobu na 1 šálek vody za stálého míchání do zhoustnutí. Lepidlo je vhodné na lehčí materiály, jako je například papír, a můžete ho použít ve velkém.
Škrobové lepidlo můžete také využít v experimentování při malování barvami nebo vytváření různých výrobků.
My jsme dělávali s dětmi papírové sochy zvířátek v životní velikosti. Připravili jsme společně makety zvířat z drátěného pletiva, takového co se používá pro králíkárny, a děti je oblepovaly pásy novin namočenými ve škrobovém lepidle. Po zaschnutí se zvířátka pomalovala temperovými barvami a sloužila jako výzdoba.
Podobně jsme oblepovali i nafukovací balonky hedvábným papírem nebo provázkem namočeným ve škrobovém lepidle (to je o něco složitější, dětem provázek klouže, chce to pomoc dospělého). Po zaschnutí, vyfouknutí a vytažení balonku vznikly ozdobné koule.
Ze škrobového lepidla smíchaného s jemnými pilinami jsme modelovali na plastových lahvích základ pro hlavičky maňásků nebo postaviček, které jsme pak dotvářeli papírovou hmotou, aby nebyly moc těžké. Papírovou hmotu jsme vytvořili smícháním kousků papírových utěrek a škrobového lepidla. Když hlavičky uschly, pomalovali jsme je a udělali z látky oblečení.
Jak postavičky tak i zvířátka můžete už teď v listopadu tvořit se záměrem, že z nich v prosinci sestavíte betlém a ozdobné koule mohou být také součástí vánoční výzdoby.
S bramborovým škrobem se dá různě experimentovat a nemusíte ho všechen vyrábět. Dá se koupit pod názvem Solamyl. My jsme měli to štěstí, že jsme ze škrobáren, které se rušily, dostaly dva velké pytle škrobu, a to bylo panečku něco! Opravdu jsme si ho skvěle užili jak pro malování, tak pro tvoření.
Na internetu najdete i spoustu návodů, jak vyrobit domácí plastelínu ze škrobu, nebo třeba i domácí jedlý papír.
Které z výrobků vyzkoušíte vy? Pošlete nám vaše nápady a fotografie pro inspiraci ostatním na adresu b.gill@seznam.cz.
Přejeme vám příjemné listopadové tvoření.
Leave A Comment