A máme tady poslední, čtvrtý květnový díl inspirací s tématem slunce a květiny. Jaké aktivity můžete ještě pro děti připravit?

Vytvořte si s dětmi květinové stínové obrázky. Připravte tužší papíry nebo papíry s podložkou a vydejte se do přírody – na louku, zahradu nebo do parku, nejlépe dopoledne nebo odpoledne, protože polední slunce vrhá příliš krátké stíny. Ukažte dětem, jak nastavit papír tak, aby květina, kterou si vyberou, na vrhala na papír co nejpěknější stín. Děti rády stíny pozorují a hledají, při jaké poloze papíru jsou stíny nejpěknější. Některé stínové obrázky můžete vyfotit nebo obkreslit.

Pokud se vyznáte ve vyvolávání fotografií nebo máte zkušenosti s kyanotypickým papírem, můžete se staršími dětmi vytvořit tímhle způsobem velmi zajímavé obrázky, je ale třeba opravdu důkladně dbát na bezpečnost při práci s chemikáliemi. Mnohem jednodušší je zakoupit tzv. sluneční papír, na kterém můžete vytvořit pěkné silulety květin za pomoci slunečního světla. Květiny je dobré nejdříve nechat zatížené zavadnout, aby pak k papíru dobře přilnuly. Pak je přiložte na papír a nechejte papír podle návodu na obalu na pár minut ozářit slunečními paprsky. Pak jen stačí ponořit je do čisté vody, usušit, a máte pěkný stínový obrázek hotový. Že je jen černobílý? Nevadí. Může být zarámovaný do papírového rámečku, který ozdobíte vylisovanými okvětními lístky.

Podobně působivé siluety květin můžete vytvořit na barevném tričku nebo ubrousku, když přestříkáte přiložené rostliny Savem. Tady už ale zase pracujete s chemikáliemi a je dobré nechat děti tričko nebo ubrousek ozdobit, ale se Savem pracovat venku bez jejich přítomnosti a s ochrannými pomůckami.

Pro další aktivity s dětmi, jako je kvarteto, pexeso nebo poznávací hry si kartičky se siluetami květin můžete vyrobit i tiskem vlastní tiskařskou barvou ze sazí. Připravíte si ji tak, že lehce namaštěný starý talířek zakouříte svíčkou. Zase je tady třeba dbát opatrnosti. Dospělý saze dětem vyrobí a děti mohou tisknout. Na tvrdou podložku položí papír, na něj začerněné rostliny, překryjí dalším papírem a přejedou gumovým válečkem. Potom květinu opatrně odstraní a nechají obrázek dobře zaschnout. Když pak tyhle kartičky zalaminujete, mohou sloužit k různým poznávacím hrám. Tisknout je dobré raději venku, protože mastné saze se špatně čistí. A jestli se nechcete do tisknutí pustit ale rádi byste černobílé siluety pro další aktivity s dětmi využili, stačí udělat na kopírce obyčejné fotokopie.

Nápadů na to jak využít květiny k pozorování a tvoření je ještě mnohem a mnohem více. Pokud se s námi o ně podělíte, zveřejníme je i ostatním. (b.gill@seznam.cz)