Blíží se Velikonoce, a ty jsou v naší kultuře spojeny s vejci. Proto je príma naplánovat na březen pro děti všelijaké vajíčkové aktivity, u kterých si děti procvičí svou zručnost, vytvoří pěkné dekorace, něco nového se naučí a zároveň se pobaví.
Ve školce, kde teď pracuji, máme ode dneška malou přenosnou líheň s několika vajíčky a děti ji několikrát denně napjatě pozorují, jestli se už kuřátka náhodnou nelíhnou. A jak jsou najednou hodné! Vůbec nedivočí, aby je náhodou nepoplašila. Vždyť i když jsou kuřátka ještě ve vajíčku, mohla by je slyšet.
Příroda to skvěle vymyslela! Ptáci, kteří čekají rodinu, mohou i nadále létat. Ptáčata se vyvíjí ve vajíčku, a tím nezvyšují váhu a pohyblivost svých ptačích maminek.
Jak různé velikosti a barvy může ptačí vejce mít! Dětem to nejlépe ilustrujeme tím, že jim připravíte z papíru vystřižená vejce různých ptáků ve skutečné velikosti. Například vajíčko králíčka obecného, našeho nejmenšího ptáka, má rozměry 13,5 × 10,4 mm, pštrosí vejce jsou velká zhruba 16 x 13 cm a proti vajíčkům nejmenších kolibříků jsou i kávová zrnka velká a jejich hnízdo je mnohem menší než ořechová skořápka.
Zvláště pro děti z města by mohl být velký zážitek, kdybyste mohli navštívit někoho, kdo chová slepice a děti se mohly přímo od něj dozvědět něco více, vybrat vejce z hnízda, případně se podívat na kuřátka nebo do líhně. Starším dětem vysvětlete také rozdíl mezi oplodněným a neoplodněným vajíčkem.
Určitě vejce použijte ke společnému pečení, vaření a smažení. Můžete dělat s dětmi palačinky nebo smaženici, která se dá připravit i venku v kotlíku na ohni. Na výletě může být smažení spojeno s hledáním schovaných vajec, která děti musí nejenom objevit, ale i opatrně přinést (třeba na lžíci) přes různé přírodní překážky a rozklepnout do kotlíku.
Na jarních výletech jsme také s dětmi pekli v horkém popelu vejce zabalená do několika vrstev mokrého novinového papíru. Chutnají jako uzená, jen musí mít na upečení dostatek času.
Vajíčka jsme občas opékali i na čerstvém vrbovém proutku nad ohněm. Není to složité. Do vajíčka se udělají z obou stran ostrým nožem dírky a vajíčko se navlékne na proutek, který je unese. Pak se musí velice opatrně zahřívat nad plameny, aby se otvory upečeným bílkem zatáhly. Obsah vajíčka nesmí ze skořápky vytéct a ani nesmí vajíčko explodovat, aby to někoho nezranilo. Když proutek držíte, tak přesně ucítíte, kdy z plamenů uhnout. Je k tomu ale třeba zvláštní opatrnost, takže by to měl dělat vždy zvlášť jeden dospělý s jedním dítětem, zatímco se ostatní děti zabývají jinou činností – třeba hrami, skákáním „vajíček“ přes švihadlo nebo vyplňováním testu, který je po jednotlivých otázkách rozprostřený po okolí.
Abychom vám ulehčili hledání nápadů na činnosti s dětmi před Velikonocemi, budou vás různé vajíčkové nápady provázet na našem blogu po celý březen. Najdete je tady každé březnové pondělí.
Co tady najdete příště? Zábavné pokusy s vejci. Tak se zatím mějte krásně předjarně.
Leave A Comment