Ahoj kluci a děvčata.

Poznali jste květy na úvodní fotografii? Jestli jste hádali, že to jsou květy jírovce a že z nich po opylení vyrostou kaštany, tak jste hádali správně.

Často chodím alejí, kde jsou různé druhy jírovců. Kromě těch na fotografii jsou tam ještě i stromy plnokvěté nebo i kvetoucí růžově, červeně a dokonce s jemnými zelenkavými květy. Jírovce jsou u nás v Londýně obrovské, skvostné a jsou všude, kam se podíváte.

Teď na jaře září jejich květy jako ozdobné svíčky a nejpěknější mi připadají, když se někdy vracím za šera domů.

Květy jírovců jsou plné nektaru a včely je milují. Pro ně i pro ostatní opylovače si tyhle stromy nachystaly nejenom sladké pohoštění a pyl z květů, ale také přistávací dráhu z okvětních lístků a semafor. Opravdu. Nevěříte? Tak si prohlédněte jednotlivé kvítky velkých bohatých květenství, kterým se říká lata. Kvítky mají kromě bílé barvy také žluté nebo oranžové nebo červené skvrny. Všechny tři varianty můžete najít na jednom květenství. A když si uděláte pozorování, tak zjistíte, že se jejich barva časem mění ze žluté na červenou a ne naopak. Proč? A jak?

Je to způsobeno chemickými změnami v květech a barvy ukazují hmyzu, kde hledat sladkou šťávu a kde už není. Žlutá barva na tomto semaforu znamená, že květ právě rozkvetl, hmyz je vítán a je pro něj připravena spousta dobrot. Oranžové flíčky hlásí, že už na tomto květu někdo hodoval a červená signalizuje, že už je zbytečné zkoušet z květu něco sosat.

Jasně, hmyz vidí barvy jinak než my lidé, ale i tak jsou tyhle signály pro něj jasné a rozumí jim.

Tak schválně, najdete takový jírovec, který bude mít květy tak nízko, že to budete moci pozorovat. A jak je to u plnokvětých jírovců? A u těch, které mají květy červené? Podaří se vám to vyzkoumat? Jestli ano, napište.

Foto Radek Kamler