Na sobotu 18. května připadá Den fascinace rostlinami. Já osobně jsem rostlinami opravdu fascinovaná. A co vy?

Ptáte se, co přesně slovo fascinace znamená? Je to latinské slovo a vyjadřuje něco jako okouzlení. Když je někdo něčím fascinován, je tím přitahován a když je někdo fascinován rostlinami, znamená to, že je považuje za mimořádně krásné a neobyčejně zajímavé, chce je prozkoumat a dozvědět se o nich něco více. Věnuje jim svou pozornost.

Minulý víkend jsme byli s vnukem zase v botanické zahradě, a protože miluje masožravé rostliny, věnoval jim hodně pozornosti. Láčkovky, rosnatky, bublinatky, tučnice – je jich tady spousta.

Některé masožravé rostliny jsou velice vzácné a jsou umístěné za sklem, jiné jsou ve vyvýšených záhonech a návštěvníci si je můžou prohlédnout hodně zblízka. Jednou z nich je mucholapka podivná. Opravdu podivné a zároveň legrační jméno, a podivná, zajímavá rostlina. Zvláštní jsou na ní hlavně její lapavé listy, které se zaklapnou, když se na nich usadí nějaký hmyz. Pak ho tahle rostlinka začne trávit.

Občas některý z listů jemně polechtáme, třeba pírkem. Chňap! Zaklapne jako by chtěl svou kořist chytit. Brzy ale pozná svůj omyl a zase se pomaloučku rozevře. Rostliny, které se dokážou samy pohybovat? To mě opravdu fascinuje.

Tuhle rostlinku můžete pěstovat i doma za oknem, ale, prosím, moc ji často neškádlete. A jestli vám ji rodiče nedovolí, tak nezoufejte. Vědci z téhle botanické zahrady (Kew Gardens v Londýně) zjistili, že masožravých rostlin je mnohem více rostlin, než si jen dovedeme představit, a možná máte některou z nich na zahradě – třeba taková rajčata. Ale o tom zase někdy příště.