Je srpen, druhý prázdninový měsíc, měsíc plný barev, vůní a zralých plodů. Z výletů do lesa se vracíme s prsty upatlanými od malin a ostružin, pusami modrými od borůvek, s kytičkami, které si můžeme nasušit do suchých vazeb, s korálky zralých jeřabin, se zápisníkem plným poznámek z našich pozorování a se spoustou zážitků.

Ať jste pracovníci s dětmi nebo rodiče, kteří chtějí vést své děti k lásce k přírodě, možná se vám budou hodit následující náměty na aktivity s dětmi.

  • Vytvořte s dětmi stínové obrázky květin. Nechte na čistý bílý papír dopadat sluneční paprsky přes různé květiny a pozorujte tvary stínů, které vznikly. Některé z nich si můžete vyfotit nebo obtáhnout tužkou, doplnit dalšími linkami a vybarvit.
  • V měsíci srpnu vrcholí žně. Nezapomeňme si tedy s dětmi udělat kolekci klasů různých obilovin, která se může stát základem pozdější sbírky semen, zvláště těch, která využíváme v kuchyni.
  • Nasbírejte si rostliny, které můžete na podzim zpracovat do suchých vazeb. Hodí se různé traviny, bodláky, řebříček, kopretina vratič, ze zahrádky slaměnky, laskavce, levandule, černucha, smilek, plně rozkvetlá hortenzie nebo statice.
  • Shromážděte si kukuřičné šustí nebo i celé kukuřičné klasy, makovice, obilné klásky a kousky slámy na podzimní tvoření.
  • Nasbírejte si u potoka oblázky a namalujte na ně akrylovými barvami různý hmyz, který chodí k potůčku pít: včelky, čmeláky, motýly, různé brouky nebo třeba i mouchy. Pokuste se pomocí tenkých štětců o realistickou malbu podle atlasu hmyzu.
  • V případě sucha vytvořte pro žíznivé živočichy na zahradě pítka.
  • Až začnou červenat jeřabiny, navlékněte je s dětmi na šňůrky. Můžete použít pevnou nit a velkou jehlu s kulatou špičkou, nebo drátek. Z jeřabin můžete udělat třeba korálky nebo náramky. A dlouhé šňůrky navlečených jeřabin usušte a pak využijete v zimě na ozdobu přírodních vánočních stromků. Když jeřabiny při navlékání proložíte i kousíčky slámy, vytvoříte velice pěkné dekorace.
  • Připravte dětem na výlet nebo na vycházku bingo. Mohou ho hrát jednotlivci, skupinky dětí nebo třeba celá rodina dohromady. Před vycházkou připravíte seznam rostlin a živočichů, které byste mohli po cestě spatřit. Může to být slovní seznam, ale pěknější, a pro děti srozumitelnější, je udělat kartičku s obrázky a názvy. Děti pak zaznamenávají, kdy a kde rostlinu nebo zvíře viděly. Cílem je vyplnit všechna políčka. Pokud si na takovouto hru netroufáte nebo nevíte, co přesně na výletě s dětmi uvidíte, můžete místo toho do jednotlivých políček napsat vlastnosti přírodnin: hladké, drsné, sladké, hebké, pichlavé, šťavnaté, suché, tvrdé, měkké, lehké, těžké, duté… Děti pak do políček s názvy vlastností dopisují nebo dokreslují, co objevily, a pokud si vedou deník, může být bingo jeho součástí.
  • Kimova hra: Nemá s vůdcem Severní Koreje nic společného. Je to hra na procvičení paměti, kterou hrál Kim ze stejnojmenného románu Rudyarda Kiplinga, a v průběhu minulého i tohoto století ji už hrála spousta generací dětí. Hraje se v různých obměnách. Ta nejjednodušší varianta je taková, že na šátek rozložíte několik přírodnin, které účastníci hry po nějakou dobu pozorují. S dětmi si je můžete pojmenovat a povídat si o nich. Pak se zakryjí dalším šátkem. Kolik z nich si zapamatují? Poznají, co se změnilo, když některé „tajně“ vyndáte nebo přehodíte? Dokážou je všechny zpaměti nakreslit? A co když jim je ukážete jen na pár sekund? Zapamatují si je také? Kimovu hru můžete různě obměňovat a vždycky děti nejenom zabaví, ale také se z ní mnohému naučí.

Jaké jsou vaše oblíbené poznávací hry v přírodě? A jaké další náměty byste pro měsíc srpen přidali? Napište a obohaťte tím tenhle náš seznam.

Přejeme vám krásné letní dny.

Bronia

Úvodní foto: AdobeStock