Připravujete se na jaro? Už vám doma klíčí semínka rajčat a paprik? Máte je doma za okny, protože zima by jim neprospěla a období tepla je v našich končinách krátké. Rostlinky by venku do příštích mrazů nestačily dorůst a přinést plody.

Jsou ale jiná semena, která chladno přímo milují. Chcete si vypěstovat ze semen vlastní smrček nebo borovici? Právě jejich semena patří do skupiny těch, která potřebují zimu, aby vyklíčila. Proč je tomu tak? Příroda to vymyslela jako pojistku. Když by tahle semínka vyklíčila hned na konci léta nebo na podzim, malinké rostlinky by zimu nepřečkaly. Proto tahle pojistka – semínka mohou vyklíčit až tehdy, když projdou chladným obdobím. Když si počkají na jaro, mráz odbourá látky, které zabraňují klíčení a mladé rostliny mají větší šanci se uchytit a vyrůst.

Pokud si budete chtít vypěstovat ze semen smrček nebo borovici, tak tady máte návod, jak na to:

Jestli se vám podařilo najít nějaké semínka v šiškách teď na některé ze zimních vycházek, máte vyhráno, taková semínka by vám měla krásně vyklíčit. Pokud ale máte semínka schovaná už od podzimu nebo si nějaká koupíte, je třeba je stratifikovat. Namočte je na den a noc do vlažné vody, pak je promíchejte s troškou lehce vlhkého říčního písku a uložte alespoň na měsíc do uzavřeného sáčku dolů do lednice. Semena při tom nesmí vyschnout, ani být přemokřená, aby nechytla plíseň. Potom je vysejte. Anebo je můžete dát rovnou do květináčů do hodně chladného sklepa nebo někam ven. Koupená semínka bych ale raději stratifikovala v lednici.

Stejnou potřebu zimního spánku mají například i semena buku, lísky, jabloně, jeřábu nebo šípkové růže. Je to jako v pohádce o Šípkové Růžence – semínka po celou zimu spí a neprobudí se, dokud k tomu nemají vhodný čas. Pak teprve nastane ten vhodný čas k jejich výsevu.

Co je to tedy stratifikace? Je to kouzelný trik, který pomáhá některým semenům probudit se k životu. A jeden ze způsobů je ten, že jim připravíme zimní spánek. Proč si nezaexperimentovat a nezkusit s dětmi napodobit dění v přírodě? Vyzkoušejte to a pak nám o tom napište.