10. ledna si každoročně připomínáme Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb.

Říká se, že pokud nezměníme své chování, tak bude ro roku 2050 v oceánech více plastů než ryb. Jasně, lachtani, tuleni ani velryby nejsou ryby, ale jsou to, stejně jako delfíni, mořští savci. A život všech živočichů v moři je provázaný.

Tomu, kdo zná moře jen z upravených pláží prázdninových letovisek, připadá úvaha o poměru ryb a odpadků nesmyslná. Ale ona nesmyslná není, protože podle výzkumů končí každoročně v moři miliony tun plastů, které se tam mohou rozkládat až stovky let a uvolňují při tom jedovaté látky.  V Tichém oceánu dokonce vznikla velká odpadová skvrna, která je tvořena především drobnými kousky plastů a chemikáliemi. Jak je velká? Je asi dvacetkrát větší než celé Česko a není sama. V oceánech se nachází takových smetišť více.

Velká část plastů v oceánech končí v žaludcích mořských savců – tuleňů, lachtanů a velryb –  a protože zabírají v jejich žaludku místo, ale nejsou stravitelné a nedají jim žádnou výživu, hynou tito nádherní živočichové na podvýživu.

Už jste uvažovali, co s tím můžeme udělat? Tady je pár nápadů:

  • Třiďme odpad a ukládejme ho na určené místo.
  • Používejme vlastní látkové tašky místo jednorázových.
  • Ovoce a zeleninu kupujme pokud možno bez obalů.
  • Kupujme potraviny (například jogurty) ve větších baleních a nebo si je vyrobme doma.
  • Místo každodenního kupování balené vody používejme jednu láhev, do které si načerpáme dobrou pitnou nebo filtrovanou vodu.
  • Při nákupu oblečení dejme přednost přírodním materiálům.
  • Buďme střídmí v tom, co si přejeme a pořizujeme.

A jistě tě napadne ještě mnoho dalších způsobů, jak moře a jeho živočichy ochránit.

Často se stává, že lachtani nebo tuleni uvíznou ve zbytcích plastových obalů. Tomu můžeš i ty zabránit, pokud budeš ukládat odpad tam, kam patří.

A víš, proč se slaví Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb právě 10. ledna? Protože v tento den byla v roce 1946 podepsána mezinárodní smlouva o omezení lovu velryb. Mořští savci jsou vzácní živočichové, kterých ve volné přírodě ubývá a je třeba je chránit.

Stačí je chvíli pozorovat a jistě se do nich zamilujete.

Velryby jsou mistři v potápění. Některé druhy mohou pod vodou vydržet i několik hodin – a přitom dýchají stejně jako my, plícemi. Nosní otvor mají na temeni hlavy, a když vydechují, vystříknou do vzduchu fontánu vody, jako na pozdrav. A díky silnému ocasu dovedou skvěle plavat.

A jak se velryby dorozumívají? Zpěvem, který slyší na velké vzdálenosti. Samci lákají samičky složitými písněmi, zpěvem si velryby také předávají informace o potravě, o nebezpečí i o tom, kde se setkají. Některé druhy velryb používají zvuky k orientaci v prostoru podobným způsobem jako netopýři.

A když jsem napsala, že velryba je savec, znamená to, že krmí svá mláďata mateřským mlékem. Jak to pod vodou dělá? Vstřikuje mláděti mléko silným proudem přímo do tlamičky. Mléko je velice výživné, aby mládě rychle rostlo.

Lachtany a tuleně můžeme spatřit v některých českých ZOO. Zvláště lachtani jsou milí a učenliví jako psíčci a mají roztomilá mláďata. Je radost je pozorovat, jak si hrají.

Velryby u nás nikde neuvidíme, přesto jim ale svou neznalostí můžeme ublížit.  Jak? To když vypouštíme do vzduchu nafukovací balonky plněné heliem. Může se stát, že proud vzduchu takový balonek zachytí, odnese do moře, velryby si je spletou s potravou a můžou si tím způsobit vážné zažívací potíže. Anebo mohou omezovat jejich pohyb, když se zachytí provázkem s balonkem třeba za ploutev.

Pokud vám náhodou jeden balonek někdy uletí, tak kvůli tomu nepanikařte, ale určitě nevypouštějme nafukovací balonky jen tak z legrace, abychom živočichům v moři neublížili.

A jak si Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb připomenout? Můžeme si:

  • Najít další informace o mořských savcích a připravit pro kamarády kvizové otázky.
  • Vyrobit některého z mořských savců kašírováním nebo z modelovací hmoty.
  • Hrát s kamarády na schovávanou – schovávat v místnosti a nacházet obrázky mořských savců.
  • Vyzkoušet pod dozorem zkušeného plaveckého instruktora potápění nebo potápění simulovat pouhým zadržením vzduchu.
  • Vytvořit společně velkou koláž mořského světa z látky nebo barevného papíru.
  • Navštívit zoologickou zahradu, která lachtany nebo tuleně chová a zúčastnit se komentovaného krmení.
  • Vymyslet pohádku o některém z těchto savců.
  • Vytvořit plakát, ve kterém seznámí ostatní, proč je třeba tyto úžasné tvory chránit.
  • Naučit se třeba tuto písničku Jaromíra Nohavici, ke které připravili animaci žáci ze Základní umělecké školy v Orlové: Lachtani

Ale dort jim k svátku nedělejte.