Začaly prázdniny a s nimi doba táboření. To je skvělá příležitost, jak být s dětmi více v přírodě – společně stanovat, vařit na ohni, koupat se v potoce, podnikat výlety a vyjížďky na kole. Na to všechno budou mít děti po celý svůj další život krásné vzpomínky, protože čas strávený s blízkými v přírodě je nezapomenutelný.
Není třeba jít brzy spát, jsou přece prázdniny a doba dovolených, a tak se táborové ohně mohou protáhnout dlouho do noci a děti mají možnost zahledět se i na noční oblohu.
Na pozorování jsou přímo ideální odlehlá místa vzdálená od měst a vesnic. Mají oblohu temnější, není na ní světelný smog. Najděte si na internetu dny a hodiny, kdy nebude v noci zataženo a také nebude svítit měsíc. Pak stačí počkat zhruba do 22. hodiny. To bude slunce už dávno za obzorem a obloha bude tmavá a hvězdy na ní budou zářit jako drahokamy.
K pozorování hvězd nepotřebujeme žádné drahé vybavení. Ta nejznámější souhvězdí můžeme pozorovat pouhým okem, ale když si vezmete s sebou karimatky a deky a uděláte si pohodlí, bude pozorování příjemnější.
Při čekání na hvězdy můžete dětem vyprávět příběhy, třeba ty o stvoření světa, a společně s nimi si vymýšlet vlastní příběhy o hvězdách nebo planetách. Když budete používat baterku, je nejlépe použít červené světlo. Oči zůstanou přizpůsobené tmě.
A co všechno můžeme na noční obloze pozorovat?
První, čeho si děti všimnou, jsou obvykle letadla. Pak jsou na obloze i další pohybující se světelné body. To mohou být umělé satelity, které Naši Zemi obíhají. Jsou jich tisíce. Jsou vybaveny různými přístroji, aby mohly provádět všelijaké pokusy a měření, přenášet televizní signály nebo internetové připojení atp. Protože v letních měsících neklesá Slunce při svém západu hluboko pod obzor, družice jsou jasně osvětlené a jsou dobře viditelné, zvláště hned po západu Slunce.
Na jasné noční obloze je vidět spousta jemně blikajících hvězd. Určitě už od malička dovedete najít Velký a Malý vůz s Polárkou. Naučíte to i své děti? Objevíte i další souhvězdí?
Jasné světelné body, které neblikají, jsou planety. V létě můžeme pozorovat Jupiter, Saturn nebo Mars. Mars poznáme podle toho, že má oranžovo červený odstín, Jupiter i Saturn mají slabě nažloutlou barvu a nacházejí se často blízko sebe. Jupiter je jasnější, a tak když jej na obloze objevíte, Saturn bude nejspíše někde poblíž. Podaří se vám je objevit?
Nepřehlédnutelná je na letní obloze Mléčná dráha, galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Mléčná dráha je jako obrovský disk, plný planet, hvězd, ale i hvězdného prachu a plynu, a můžeme ji vidět jako mléčný pás táhnoucí se napříč oblohou. To pro vás jistě také není novinka.
A pokud chcete vidět „padající hvězdy“, počkejte si s dětmi na Perseidy. Tento meteorický roj bývá každoročně vidět mezi 17. červencem a 24. srpnem, kdy Země prochází na své dráze skrz prachové částice, které se při střetu se Zemí v naší atmosféře rozzáří a shoří. Protože nejsou velké, na zem většinou nedopadnou. Nejvíce meteorů budeme moci sledovat, pokud bude jasná obloha, v noci z 12. na 13. srpna, když po půlnoci zapadne měsíc. To pak prý můžeme spatřit až několik desítek „padajících hvězd“ za hodinu.
Tak určitě nezapomeňte poslat k nebi všechna vaše přání i vyjádření vděčnosti.
PS: Informace o letošních Perseidách jsou převzaty z webu Kudy z nudy.
Leave A Comment