Je září a s ním začíná krásně vybarvené roční období – podzim. Rudé šípky, hladké lesklé kaštany, střapaté astry a jiřiny, rozkvetlé ocúny a barevné listí snášející se k zemi. To jsou krásy, které si na podzim můžeme užívat.

Podzimní procházky jsou jedinečné svou vůní spadaného listí a hub, ranními mlhami, podzimními deštíky i teplem posledních slunečních dnů.

Čím je podzim ještě jedinečný? Jablka, hrušky, lískové oříšky i dýně. Prostě opět plejáda dalších chutí i vůní.

Věděli jste, že když zavaříte zralé hrušky s červenými jeřabinami, tak nezhnědnou, a když je zavaříte s jeřabinami černými, s plody arónie, budou krásně fialové?

Často dostávám dotaz, jak poznat jedlé červené jeřabiny od těch nechutných? Je to docela jednoduché – kousíček jeřabiny ochutnáte, a ty svíravě hořké hned každý automaticky vyplivne. Protože ale není dobré jíst plody jeřabiny za syrova, je přece jenom lepší tenhle další způsob: Dobré jeřabiny tedy poznáte tak, že okraje jejich listů jsou téměř celé hladké, na rozdíl od jeřabin planých – ty mají okraje listů téměř celé zubaté.

Určítě do podzimního zavařování nějak zapojte i děti. A také je nechte vyzkoumat to, že jeřabiny – ať už ty černé nebo červené – jsou stejně jako jablka nebo hrušky malvice. Ukrývají v sobě jaderník s drobounkými jadérky.

A když už budete v tom zkoumání a porovnávání, udělejte si z malých rozkrojených jablíček tiskátka. Na papír je tiskněte třeba temperovými barvami a na látku barvami na textil; jaderník s jadérky, stopku a zbytky kalichu (tzv. bubák) dokreslete černým fixem. Můžete si tak vyrobit zajímavý balicí papír, svačinový ubrousek nebo ozdobit tímhle způsobem tričko nebo plátěnou tašku.

Až se začne s topením, stojí za to nadělat si na zimu křížaly. Z jablíček oloupaných nebo i se slupkou – každé chutnají jinak. A ze sušených slupek se dá pak v zimě připravit dobrý vařený nápoj se skořicí.

Ale zima je ještě docela daleko, tak vám posílám ještě pár zářijových námětů na aktivity s dětmi:

  • V měsíci září odlétají do Afriky vlaštovky a chvíli po nich i jiřičky. Jestli k tomu máte příležitost, tak jejich odlet pozorujte a povídejte si s dětmi o jejich cestě.
  • Vydejte se s dětmi do parku nebo do listnatého lesa a vytvořte tam společně ze spadaného listí barevné obrazy a ornamenty.
  • Nejpěknější listy si vylisujte a vytvořte herbář listů našich stromů a keřů.
  • Z dalších vylisovaných listů můžete udělat pěkné koláže. Když je nalepíte místo na papír na tzv. přenášecí folii, vytvoříte průsvitné obrázky, které můžete zavěsit do prostoru nebo na okno.
  • Pokud vylisované listy nalepíte na okno přímo, také vytvoří pěknou podzimní dekoraci, kterou podzimní sluníčko jemně prosvítí.
  • Pokračujte s vytvářením sbírky semen. K obilninám, které jste si našli v létě, přidejte velká semena, jako kaštany, žaludy, bukvice, různé nažky, a ze zahrádky fazole, nebo třeba semena dýně. Sbírku s dětmi roztřiďte a popište. A až budete loupat vlašské ořechy, nezapomeňte si připravit skořápky na zimní tvoření.
  • Hrejte si s žaludy a kaštany a vytvořte z nich housenky, koně, žirafy, ježky, Kaštánky a další postavičky.
  • Kaštany můžete také pomalovat bílými lakovými popisovači: Buď na nich můžete dělat různé ornamenty podobně jako na kraslicích, nebo z nich udělejte zvířátka – sovy, spící ježky… Při tom si můžete pomoct i dalšími barvičkami.
  • Vytvořte si ze semen hmatové pexeso.
  • Ze semen, která dáte do malých krabiček, můžete s dětmi vytvořit i sluchové pexeso.

A ještě dva náměty na aktivity v přírodě:
Tou první je hra na Javorovou karkulku. Dospělý vypráví dětem pohádku o Červené karkulce, ve které každou chvíli karkulku pojmenuje jinak. Jednou je to lipová karkulka, pak zase javorová nebo smrková. Pokaždé, když děti uslyší tenhle popletený název, hledají co nejrychleji správný strom, kterého se chytnou, aby se zachránili před vlkem. Hra se dá hrát na stanovišti i za chůze.

A druhou aktivitou je pouštění javorových nebo lipových nažek nebo smrkových semínek po větru. Létají jako vrtulky a zabaví se s nimi nejenom malé děti. Ty javorové jsou nejskvělejší.

Pošlete nám obrázky z vašich zářijových aktivit, rádi je zveřejníme.

 

Foto v úvodu – Pixabay