Noc mezi 28. – 29. srpnem je věnována netopýrům a jejich ochraně.
Už jako dítě jsem milovala teplé letní večery, kdy jsem mohla naslouchat zvukům, které byly jiné než ve dne, a pozorovat noční život v přírodě. Nejvíce ze všeho mě fascinovaly světlušky, a hned po nich netopýři, kteří po setmění tiše a nenápadně létali nad našimi hlavami.
Dnes jsem nadšená, když můžeme tyhle podivuhodné bytosti zahlédnout s vnukem. A jak se divil jejich vzhledu, když je vloni viděl vycpané v opavském muzeu! Malincí ušatí tvorečci s drápky, blanitými křídly a tlamičkou plnou drobounkých ostrých zoubků.
Už skoro 30 let se na přelomu srpna a září konají různé akce, které mají lidem přinést povědomí o netopýrech. Proč? Aby se veřejnost s nimi seznámila, aby se jich lidé nebáli a také aby se zapojili do jejich ochrany.
Jejich život je pozoruhodný, a s některými z nás žijí doslova pod jednou střechou.
Vzpomínám si, jak jsem se jednou ve škole vylezla po žebříku podívat na půdu a našla jsem tam na krásně vymetené a uklizené podlaze hromádky malých bobečků. Než jsem objevila, že to mají na svědomí netopýři visící na trámech nad mou hlavou, myslela jsem si, že jsou to myší hovínka, které paní uklízečka jen zametla na hromádky a nevynesla. Ale pak následovalo zajímavé pozorování, a čím více jsem netopýry poznávala, tím více jsem si je zamilovala.
Když se pak měla konat přestavba školy, vznesla jsem na obecní úřad dotaz, jak mají připraveno přestěhování netopýrů a jejich ochranu. První odpověď byla otázkou: „A proč?“ a byla doprovázena údivem a shovívavým úsměvem. Ale i když to byla pro ty, kteří přestavbu dělali, práce navíc, tak to jistě stálo za to.
Na javornicku a jesenicku žije více než desítka druhů těchto vzácných, užitečných a chráněných živočichů. Přezimují nejenom na půdách domů, kostelních věžích, ale i v místních štolách a jeskyních. V Černé Vodě se vyskytuje i kriticky ohrožený vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros) a v Jeskyních na Pomezí, a dokonce i na jedné půdě v Javorníku, netopýr brvitý (Myotis emarginatus).1
Kdysi jsem se na webu Rychleby dočetla, že nad vodami blízkého rybníku Pelnář, zatopeného bývalého lignitového dolu u obce Uhelná, kam chodíme pravidelně s dětmi na vycházky, je možné v létě, asi půl hodiny po setmění, spatřit nad vodní hladinou malé netopýry vodní (Myotis daubentoni), kteří tam loví hlavně komáry. Žel se mi to ještě nepodařilo, ale doufám, že to není informace stará a že se tihle malí vzácní netopýři stále nad Pelnářem prohánějí.
Posledních prázdninových večerů můžeme s dětmi využít k pozorování netopýrů a pokud se to nepodaří, tak si s nimi můžeme o netopýrech alespoň číst, ptát se na jejich minulé zkušenosti, ukazovat jim fotografie a obrázky, pouštět videa ze života netopýrů a spolu s nimi i nějakého netopýrka namalovat nebo vyrobit.
Proč bychom měli děti s netopýry seznamovat?
Jednak to jsou velice zajímaví a nádherní živočichové, jednak jsou tak trochu tajemní, a to je pro děti lákavé. A to, co znají, si mohou lépe zamilovat – a co si zamilují, budou také jednou chránit. A až budou jednou přestavovat svoje vlastní domky a opravovat střechy, bude pro ně otázka: „Jak ochránit neopýry?“ samozřejmostí.
Zaujalo vás naše povídání a rádi byste se podělili o své vlastní zážitky s netopýry? Napište na b.gill@seznam.cz, rádi je na našem blogu zveřejníme.
S pozdravem
Bronia Gill
Fotografie v náhledu z http://www.naturabohemica.cz/plecotus-auritus/, autor Zdeněk Mačát,
Zdroje informací:
1https://www.ceson.org/lokality.php?h1=-1&h2=-1&h3=125&h4=-1&h5=-1&pos=20#vv
www.rychleby.cz
Více se o netopýrech můžete dočíst třeba tady.
Přesné lokality výskytu jednotlivých druhů najdete na tomto webu.
Leave A Comment