Jednou z nejvíce oblíbených atrakcí v našem ekocentru, a myslím si, že i ve všech ostatních, je bosonohá stezka. Nejenom děti rády zkouší svými chodidly různé povrchy. Je to pro mnohé nevšední smyslový zážitek a zároveň i připomínka toho, jak dříve děti běhaly venku od brzkého jara do podzimku bez bot a jak ještě dnes mnohé děti třetího světa naboso chodí.

Po chůzi v písku, štěrku, drobných i větších valouncích se nohy cítí jako znovuzrozené a děti, které mají nožky citlivější, zapracují nejenom na své odvaze, ale vyzkouší si i sebezapření.

Po stezce je dobré chodit rozvážně a našlapávat pěkně na celou plochu chodidla. Jsou na něm hojně nervová zakončení, a chůze naboso pomáhá nervovou soustavu stimulovat. Nejenom to. Stimuluje i svaly chodila a pomáhá předcházet vzniku ploché nohy.

Pokud by byla chodidla vašich dětí hodně citlivá, tak jim můžete nechat na nožkách staré ponožky, ale určitě ne boty. To by nemělo žádný význam, a navíc by se stezka mohla poničit. A určitě nám materiál z naší bosonohé stezky nerozkopávejte a nevyhazujte ze stezky ven, aby mohla ještě dlouho sloužit i dalším uživatelům.

A co tak si vytvořit svou vlastní bosonohou stezku u vás doma na zahradě? Není to nic složitého. Stačí ohraničit prostor pro stezku. Šířka stezky bývá obvykle 75 cm až 1 m a jeho délka od 1,5 do 4 m, stezka může být rovná nebo se může i všelijak po zahradě vinout.

Když už víte, kudy povede, odhrňte povrchovou zeminu zhruba do hloubky 10 cm a dno zakryjte mulčovací textilií, aby stezku časem neprorůstal plevel.

Vytvořte okraje zapuštěnými obrubníky – třeba z dřevěných půlkulatin – a oddělte kulatinami i jednotlivá pole stezky.

Vyplňte díly stezky různým přírodním materiálem: pískem, valounky, většími kameny, jehličím, dřevěnými koláči, šiškami. Smrkové a modřínové šišky jsou měkoučké, borové pěkně píchají a je třeba hodně sebezapření po nich projít.  Velmi příjemný povrch tvoří mech nebo rostliny, které vypadají podobně, třeba úrazník – Irský mech.

V létě je velice příjemné zkombinovat stezku i s bazénky s vodou.

A když nemáme na něco takového prostor? Nevadí. Podobnou bosonohou stezku si můžete vytvořit i doma tím, že krabice naplníte různými materiály. Tady můžete použít kromě kamínků a šišek třeba  i čočku, hrách nebo rýži, která se dá občas koupit ve výprodeji, když jim skončí záruční lhůta.

A úplně nejjednodušší variantou je hra se zralými oloupanými a usušenými kukuřičnými klasy, kterými si nejenom děti mohou plosky nohou masírovat.

Pokud byste si chtěli přečíst tipy, jak začít s chůzí naboso, a povídání o tom, čím je bosá chůze prospěšná, podívejte se na tady do tohoto mého povídání: Naboso.

A napište nám na b.gill@seznam.cz , jaké máte s tím vším zkušenosti. Rádi některé z nich na blogu Ekocentra Rychleby zveřejníme.

Přeji vám krásné léto!