Posílám vám všem moc pozdravů a mávám zpoza Lamanšského průlivu, z Království (rozumějte Spojeného království Velké Británie a Severního Irska) a pokud budete chtít, ráda se s vámi podělím o postřehy z přírody, kterou miluji. Občas to budou postřehy z „naší“ anglické přírody, hlavně z botanické zahrady Kew Gardens, kterou mám přes cestu a kam se chodím denně po práci učit a objevovat nové a nové rostliny z celého světa, občas to budou postřehy z Česka, hlavně z našeho rychlebského ekocentra a jeho okolí.

Protože pracuji s dětmi a líbí se mi pozorovat, s jakým nadšením tvoří, tak vám každý měsíc k tomu přidám i náměty na pozorování přírody s dětmi a na tvoření.

A čím bych ráda začala? Krátkým povídáním o jednom z nejuznávanějších environmentalistů, o kterého svět začátkem května (v podstatě už vloni na podzim) přišel. Tak schválně, zkuste hádat, o kom je řeč.

Svůj první projev o důležitosti ochrany přírody pronesl v únoru roku 1970. To mu bylo 21 let. Upozornil v něm na ničení životního prostředí, a protože to v té době ještě zdaleka nebylo aktuální téma, byl považován za blázna.

O čem tehdy mluvil? O tom, co už dnes ví každý školák, že znečišťování řek vede ke znečišťování moří a může se stát osudným pro mořské ptáky, že kouře z výfuků aut a továren znečišťují ovzduší a také vypočítával, s jak velkou hromadou odpadů z plastů se bude muset brzy Spojené království vypořádat.

Také ekologickému zemědělství se na svém pozemku začal věnovat v době, kdy o tom neměli mnozí farmáři ještě ani ponětí.

Naše české uvažování ovlivnil v tomto směru na několika návštěvách při formálních i neformálních setkáních a v roce 2010 ho Masarykova univerzita ocenila Velkou zlatou medailí za zájem o životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj.

Jeho auta jezdí na biopaliva, kanceláře a nemovitosti využívají obnovitelnou energii.

Pravda, v průběhu svého života udělal nejednu chybu, je ale ochotný své chyby přiznat. A kdo je úplně bezchybný? Snad jenom Král všech Králů.

O koho jde? O krále Karla III. Vlastně tehdy prince Charlese, protože jako král teď přišel o možnost vyjadřovat své osobní názory. Ale zdá se, že jeho rodina bude v aktivitách vedoucích k ochraně přírody pokračovat. Je opravdu dobré, že ochrana přírody má podporu tady v království jak od běžných lidí, tak od královské rodiny, a je to tu znát: S vnukem jsme u řeky na okraji jednoho velkého města poblíž Londýna pozorovali ledňáčka, před domem nejednoho roháče a vedle cyklostezky rozkvetlé orchideje. O těchto objevech vám postupně ráda napíšu a těším se, že i u nás v naší malé české zemičce to bude každým dnem díky vaší aktivitě krásnější a zdravější.

Co je na tomto plakátu, který v Kew Gardens připomná návštěvníkům květnovou korunovaci krále Karla III. napsáno? „Blahopřání Jeho Výsosti. Děkujeme za celoživotní lásku k přírodě a patronát nad Královskými botanickými zahradami v Kew.“ 

I já jsem za to vděčná.

Zdroje:

www.em.muni.cz

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_III._Britsk%C3%BD

Foto vlastní.