Ptáte se, proč by se měl slavit Den recyklace baterií? Proč by recyklované baterie měly mít svůj vlastní svátek? Není to zbytečnost?
Ne není.
Baterie totiž obsahují látky jako olovo, kadmium nebo rtuť. Jsou to látky jedovaté, které mohou znečistit vodu a půdu a ohrozit tak životní prostředí, pokud si jich nebudeme vážit a jen tak je po vypotřebování vyhodíme do popelnice. Navíc se kovy a cenné látky, které baterie obsahují, mohou díky recyklaci znovu využít a nepřijdou nazmar.
Běžně se prý v české domácnosti vyskytuje až 50 kusů baterií. Zkuste si s dětmi zahrát na detektivy a vypátrat, kde všude baterie doma jsou.
Jistě budete překvapení jako já. Myslela jsem si totiž, že mám doma tak tři čtyři baterie. Když jsem se ale pak pustila do počítání, zjistila jsem, že mám: jednu baterii v nástěných hodinách, dvě termostatu, který zapíná topení, čtyři ve fotoaparátu, čtyři malé v čelovce, dvě velké v baterce, nějaké také ve světlech na kolo a koloběžku, v mobilu je také baterie a je i v notebooku a dokonce i v klíči s dálkovým ovládáním na otevírání a zavírání auta. Baterii mám i v hodinkách. Je sice taková mini, ale je tam. Myslím, že jich doma víc nemám. Přesto je to mnohem více, než jsem si myslela, ale dávám přednost bateriím nabíjecím, což jsou vlastně akumulátory.
Jinak jsou běžně v domácnostech baterie nebo akumulátory také v ovladačích na televizi, video, stereo, v dětské chůvičce, aku vrtačce, přenosném vysavači a jsou dokonce i v elektrických zubních kartáčcích, v tlakoměrech, digitálních teploměrech, mohou být v kuchyňských váhách, časovačích, detektorech kouře, alarmech, a když připočítáme i baterie v dětských hračkách a knížkách, které vydávají různé zvuky, tak jich je doma opravdu pěkná řádka.
Ve chvíli, kdy baterie doslouží, měly by se odevzdat na sběrných místech, kterých je v Česku rozsáhlá síť. Přesto prý každý třetí občan vyhazuje staré baterie do běžného odpadu. Ouvej. Přitom se vyhozená baterie může přehřát a způsobit požár nebo dokonce výbuch.
Naopak, pokud se baterie odevzdají tam, kam mají, tak se dá jejich tříděním a recyklací získat ze 100 kg přibližně 74 kg vzácných materiálů. Z tužkových baterií je to hlavně železo a mangan, z dalších typů baterií také kobalt, nikl, měď a dokonce i stříbro. Zkuste si tedy spočítat, jaký užitek přineslo 1976 tun spotřebitelských baterií, které byly v loňském roce správně odevzdány.1 Přesto se stále ještě v Česku vytřídí jen 45% prodaných baterií.2
A tak kromě toho, že si s dětmi o bateriích popovídáte, vyzkoušejte jejich pamět a všímavost a zeptejte se jich, kde viděly sběrná místa, kde mohou baterie odevzdat. Některá z nich pak společně navštivte. Odevzdání vybitých baterií bude pak pro ně snadnější a může se stát návykem, o kterém už pak nebudou v životě uvažovat.
1 https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/objem-vytridenych-baterii-v-cr-roste-z-prodanych-jde-do-sberu-temer-polovina
2 Tamtéž
Leave A Comment