I stromy mají svůj svátek, a to je dobře. Bez stromů by byl náš svět pochmurný a také chudý. Pokud by vůbec existoval. A tak, prosím, přijměte pár nápadů na o stromech.
Stojí za to si s dětmi připomenout, že stromy nám dávají kyslík k dýchání, stín v parném létě, ochranu před větrem. Stromy zadržují vláhu a také drží půdu proti sesuvu. Tam, kde se vykácí stromy, může voda a vítr odnést zeminu, která tady vznikala po staletí, a odkrýt holá skaliska, na kterých se jen těžko něco udrží.
Mnohé stromy dávají potravu nám i živočichům, jsou zdrojem dřeva, které je nejenom palivem, ale hlavně velice důležitou surovinou. Co všechno je kolem vás vyrobeno ze dřeva? Stačí se jen rozhlédnout.
Stromy také poskytují domov mnoha živočichům.
Jistě tohle všechno budou děti vědět. Chcete jim nabídnout ještě něco více a sami se při tom toho hodně o stromech dozvědět? Najděte si některou z knih Petra Wohllebena. Jednu z nich jsem už dětem na našem webu představila. Bylo to o loňských prázdninách a najdete ji tady.
Peter Wohlleben je spisovatel, který píše knihy pro děti i knihy pro dospělé o stromech a o lese, a dobře tomu tématu rozumí. Vystudoval lesnictví, je lektorem, ochráncem přírody a byl také správcem ekologicky spravovaného revíru v jedné části Německa. Jeho knihy mohou dát člověku obrovskou zásobu nápadů, o čem a jak si s dětmi na tohle téma povídat.
O stromech a o lese se nejlépe povídá přímo v přírodě, ale děti také rády na tohle téma tvoří. Některé z nápadů na tvoření najdete po kliknutí v povídání o říjnovém tvoření. Tohle tvoření i další aktivity mohou posloužit při přípravě oslavy Dne stromů.
Při oslavě Dne stromů můžete s dětmi také třeba uspořádat pěveckou soutěž na tohle téma nebo zkusit, která skupinka si vzpomene na více písniček o stromech a o lese. Inspiraci můžete najít třeba tady nebo tady. Děti si možná také vzpomenou na písničky jako Pod naším okýnkem, Já do lesa nepojedu nebo Pod dubem za dubem. Najdou zmínku o lesích i ve slovech naší státní hymny?
A pokud chcete připravit aktivitu pro starší děti, můžete rozstříhat a nechat dětem poskládat některá přísloví a citáty o stromech a o lese. Informace o autorovi přidávám za citáty pro vás. Tím děti nemusíte zatěžovat, ale můžete společně uvažovat o tom, co nás mohou tahle přísloví naučit a jak je aplikovat do svého života, protože: „Vše v přírodě – každá květina, každý strom a každé zvíře nás může mnohému naučit.“ — Eckhart Tolle německý spisovatel 1948
Takže k těm příslovím a citátům:
„Žádný strom neroste do nebe.“ — České přísloví
„Člověk beze snů je strom bez kořenů.“ — Otakar Matušek český publicista 1953–2022
„Kvůli bouřím mají stromy hlubší kořeny.“ — Dolly Parton, americká herečka 1946
„Kdo chce vylézt na strom, musí začít odzdola.“ — Nura Abdi
„Stromy, které rostou pomalu, přinášejí nejlepší ovoce.“ — Molière, francouzský dramatik a herec 1622–1673
„Člověk bez smíchu je jako strom bez květu.“
„I ten největší strom byl kdysi jen semínkem v zemi.“
„Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“ — Indiáni Kmene Cree
A na závěr ještě tenhle citát, který opravdu nemá chybu, a myslím si, že by mohly větší děti ironii, která je v něm skrytá, dobře rozumět:
„Představte si, že kdyby stromy vydávaly Wifi signál, tak bychom zasadili obrovské množství stromů a pravděpodobně bychom tím zachránili planetu. Škoda, že produkují pouze kyslík, který dýcháme…“ — Ralph Smart psycholog a spisovatel
Pro pro shrnutí tedy nápady, jak Den stromů s dětmi oslavit:
- Vyprávěním a diskusí;
- tvořením;
- zpěvem;
- výletem do přírody;
- zasazením stormu.
Kéž díky společné oslavě svátku stromů přispějeme k tomu, že si kluci a děvčata, až budou držet v ruce tužku a psát na list papíru nebo do sešitu nebo sedět za stolem, jíst ovoce a dýchat čsrstvý vzduch, uvědomí, že to jen díky vznešeným stromům, které je třeba chránit.
Leave A Comment